K čemu je dobrá kůže?

05.09.2023

Proč máme vlastně kůži? Aby držela pohromadě vnitřek... nabízí se zcela intuitivně odpověď malého školáka. Který si to trochu zjednodušil, ale na něco přece jen kápl. A tím je rozhraní mezi vnitřkem a vnějškem.

Když ve škole ještě chvíli zůstaneme, určitě si vzpomenete, že lidská kůže patří mezi naše největší orgány. Skládá se ze tří vrstev: povrchové pokožky aneb epidermis, hlubší škáry neboli dermis
a nejhlubšího podkoží čili hypodermis.  

Naše kůže plní rozmanité funkce. Nejprve nám jistě na mysl přijde funkce ochranná; ať už je to proti virům a bakteriím, chemickým látkám, UV záření či proti nárazu, oděru, tlaku. Je to prostě ultra výkonná bariéra mezi naším vnitřkem a potenciálně škodlivým vnějškem. Tím to ale zdaleka nekončí.

Kůže také skvěle vyrovnává rozdíly mezi prostředím vnějším a naším vnitřním. Řídí to procesem, kterému se říká termoregulace. Což neznamená nic jiného, než že kůže upravuje tělesnou teplotu. Takže když například v parném létě pociťujeme horko, potíme se, a tím se náš organismus ochlazuje. Šikovné, ne?

Když už jsme u toho cítění a pociťování... to je hned další funkce kůže. Právě kůže nám totiž umožňuje přenos rozmanitých pocitových vjemů. Ať už se jedná o dotek, tlak, vibraci, bolest či teplotu.

Nezapomínejme ani na další užitečný aspekt, a tím je možnost vypuzování věcí ven. Něco nám v našem organismu působí neplechu? Šup s tím pryč! A právě vyloučení přes kůži je jedna z velmi účinných cest, jak organismus udržet v bezpečí, ve zdraví a té nejlepší kondici. 

Takže až se nám příště udělá někde pupínek či vřídek nebo se pořádně zpotíme, tak se neděsme a neohrnujme nos nad tím, že máme na kůži dočasně něco neestetického a že je náš pot třeba trochu cítit. Je to přirozené a naprosto normální. A brzy to pomine! Naše kůže odvádí skvělou práci a bojuje za nás! Tak ji, prosím, nebojkotujme.

Poznámka na závěr: pokud jsou ovšem tyto rádoby neestetické útvary s námi dlouhodobě anebo se potíme přehnaně, jedná se o projevy závažnějšího narušení vnitřní rovnováhy organismu a tehdy bychom určitě měli zapracovat na nápravě.